تبلیغات
دنیای ریاضیات - معرفی و تبیین مبانی حل مسآله
 
دنیای ریاضیات
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : آزاد درودی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
سلام، به نظر شما محتوا و مطالب این وبلاگ توانسته است نظر شما را جلب کند و برایتان مفید باشد؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 21 آذر 1397 :: نویسنده : آزاد درودی

حل مسأله یکی از موضوعات کلیدی در فعالیت‌های آموزش و یادگیری در سال‌های اخیر بوده است (یاسمین و سنول،2014). حل مسأله مدت زیادی است که توسط محققان مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، با این حال، تعریف حل مسأله هنوز فراگیر نشده است. جوناسن (2003) تعریف می‌کند حل مسأله را به عنوان فرآیند فکری انفرادی که فرد به صورت قانون یاد گرفته و می‌تواند در حل مشکلات در هر شرایط اعمال کند. همچنین نوع جدیدی از یادگیری و در نتیجه استفاده از دانش و روش‌ها در برابر مشکلات و مسائل تلقی می‌شود. به طور کلی، هر فرد به دانش و مهارت برای حل مشکلات نیاز دارد. هالاکوا و پروکسا (2007) اظهار داشتند که راه حل مشکلات و مسائل در هر موضوع یک رفتار بسیار پیچیده انسان است ( به نقل از جوهری و همکاران،2012).

1

حل مسأله که پیچیده‌ترین بخش هر عملیات فکری تصور می‌شود، به عنوان یک روند مهم شناختی تعریف می‌گردد که محتاج تلفیق و مهار یک سری مهارت‌های بنیادین و معمولی است. به طور ساده، فرایند حل مسأله شامل شناخت مشکل، استفاده از دانش قبلی برای ایجاد مفاهیم جدید در مورد این مشکل، و استفاده از استراتژی‌های مؤثر برای حل مشکل است (سغیر،2011). اگر چه بسیاری از محققان حل مسأله را به عنوان یک ابزار عمومی در رشد شناختی و یادگیری ما نشان می‌دهند. سوانسون(1994)، این دیدگاه را به چالش می‌کشد با اشاره به این که حل مسأله باید دارای برخی از تفاسیر فردی و تا حدودی متفاوت بین مردم شناخته شده باشد. او نشان می‌دهد که حل مسأله واقعی مستلزم یافتن راه حل و موفقیت است، با این حال، او روشن می‌سازد که مسأله تنها مشکل مربوط به پردازش تجربه‌های فردی است (به نقل از تریور و همکاران،2012). 

2

حل مسأله فرآیندی است برای کشف توالی و ترتیب صحیح راه‌هایی که به یک هدف یا یک راه حل منتهی می‌شود. در موقعیتی که انسان با مسأله ای روبرو می‌شود، با بر موانع یا مشکلاتی که بر سر راه رسیدن به هدف وجود دارد، غلبه کند. در روان شناسی: « مسأله » معمولاً به محیط بیرونی فرد مربوط می‌شود؛ مانند ماز، معما و مسئله ریاضی که برای هر کدام یک راه حل و پاسخ مشخص یافت می‌شود. عامل اصلی در حل مسأله، عبارت است از کاربرد تجربه قبلی فرد برای رسیدن به راه حل و پاسخی که پیش از آن برای انسان ناشناخته بوده است. حداقل در موقعیت ویژه‌ای که شخص در آن قرار دارد، تجربه، دانش و مهارت گذشته، پیش نیاز حل مسأله محسوب می‌شود (صفوی،1385، ص206(.

3

توانایی و مهارت حل مسأله

توانایی حل مسأله مهارتی حیاتی و اساسی برای زندگی در عصر حاضر است. برخی از صاحب نظران تأكید دارند كه این مهارت در سایه به‌كارگیری یك روش نظام‌مند و انتظارات مشخص، ارتقا می یابد(سید فاطمی و همکاران،1392). توماس توچ معتقد است كه رشد توانایی اندیشیدن و حل مسائل مهم تر از تربیت فنی و حرفه­ای فراگیران است. در جامعه‌ای كه سیستم تعلیم و تربیت آن بدون بحث و انتقاد، امور را می‌پذیرد و بدون تفكر آنها را منعكس می‌كند، خطر پدید آمدن انسان‌های فاقد توان و نیروی تفكر در جامعه زیاد می‌باشد (به نقل از فتحی‌آذر، 1382). 

45

بسیاری از نوابغ از رویکردی سیستماتیک برای حل مسأله استفاده می‌کنند آنها نخست مسأله را به شکل مکتوب می‌نویسند و سپس سؤالاتی از دسته سؤالات زیر از خودشان می‌پرسند: این مشکل چگونه روی داده است؟ آیا واقعا مشکل است یا یک فرصت است؟ در مدسه تفکر ریاضی می‌آموزید اگرچه بعدا هیچ وقت از آن استفاده نمی‌کنیم . اما هدف از یادگیری ریاضی آموزش کار سیستماتیک از ابتدا تا انتهای یک مسأله برای یافتن راه حل است. شما روش منطقی  و سیستماتیک پرداختن به هر مسأله را می‌آموزید، مهارتی که می‌توانید آن را در سایر حوزه های زندگی نیز به‌کار ببرند. همه نوابغ رویکردی سیستماتیک به مسائل دارند و هر مسأله را گام به گام حل می‌کنند. 

6

یک روش عالی برای حل مسأله را به شما معرفی‌ می‌کنیم در این روش به هفت گام سیستماتیک برای حل مسأله می‌پردازیم:

1- تعریف شفاف و مکتوب مسأله

نوشتن یک فعالیت عصبی - حرکتی است . با نوشتن مسأله روی کاغذ، وایت برد یا کاغذ بزرگ مجبور می‌شوید از حواس بینایی، شنوایی و حرکتی خود استفاده کنید. در نتیجه همه مغز را فعال می‌کنید تا در مرحله اول مشکل را به وضوح تعریف کند. چندان عجیب نیست که 50 درصد مسائل با تعریف دقیق آنها در مرحله اول قابل حل هستند. اغلب دلیل اینکه افراد مدت طولانی با مسأله درگیر هستند، این است که نخست آن را به وضوح تعریف نکرده اند. تفکر نامنظم مانع اصلی موفقیت در زندگی و کار است .

2- مطالعه، تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات

حقایق را بیابید. McKinsey & Company یکی از موفق‌ترین شرکت های دنیا در زمینه مشاوره است . بخش اول " روش مکنزی " شامل تعریف مسأله و جنبه‌های مختلف آن است . بخش دوم، جمع آوری اطلاعات از هر منبع ممکن و ارزیابی جزئیات است تا مطمئن شویم مبنا اطلاعات معتبر است و نه فرضیات. هرچه اطلاعات بیشتر جمع آوری کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که راه حل صحیح از میان داده نمایان شود مانند سرشیر روی شیر نصب شود. آمادگی پیروی از حقایق را داشته باشید. در برابر این وسوسه مقاومت کنید که در ابتدای فرایند عاشق یک راه حل شوید و سپس به دنبال اطلاعاتی بروید که نتایج اولیه تان را تایید کند. ذهنتان را باز نگه دارید.

3- چرخ را دوباره اختراع نکنید

بدانید که هر مسأله که با آن روبرو هستید، قبلا در جایی دیگر , توسط شخصی دیگر و اغلب با هزینه زیاد حل شده است . نباید چرخ را دوباره اختراع کنید . از افراد آگاه سوال کنید و با کارشناسان مشورت کنید . به دنبال افرادی باشید که با همین مسئله روبرو بوده اند و ببینید که با این مسأله چگونه کنار آمده اند . در اغلب موارد نیازی نیست فرایند را از ابتدا آغاز کنید. شاید بهترین روش هزینه زمان و پول برای حل مسئله پیچیده در کسب و کار، استخدام مشاور یا کارشناس آن حوزه باشد. پرداخت چند صد یا هزار دلار به مشاور باعث صرفه جویی زیادی در پول و زمان می‌شود. دلیل برخی پرهزینه ترین اشتباهاتی که در کسب و کار خودم مرتکب شدم، ناتوانی و بی میلی به دریافت مشاوره با کارشناسان، قبل از اختصاص زمان و پول به یک ایده کاری یا پروژه بود.

7

4- به ذهن ناآگاه خود اجازه فعالیت بدهید

وقتی اطلاعات را جمع آوری کردید و با بقیه اعضا در میان گذاشتید ، نخست سعی کنید مسأله را آگاهانه حل کنید. هر کاری که می‌توانید انجام دهید، فکر کنید و سپس اگر از پاسخ های ارائه شده راضی نیستید، آن را برای مدت کوتاهی رها کنید. برنامه‌ای بریزید که در زمانی دیگر دوباره به آن مسأله یا بحث بپردازید تا همه فرصت فکر کردن داشته باشند. در انجیل آمده است ( همه کار را به جا آورده، بایستید ) . تعبیر آن در حل مسأله این است که وقتی همه فرایند جمع آوری اطلاعات را انجام دادید، اما باز هم به هیچ راه حلی نرسیدید، مسئله را به طور کامل رها کرده و خود را به کار دیگری مشغول کنید. وقتی تمرکز و توجه خود را از مسأله یا مشکل به موضوعی کاملا متفاوت معطوف کنید که ذهنتان را کاملا درگیر کند، ذهن ناخودآگاه و فرا آگاهتان درست مانند یک ابَرکامپیوتر که فرمولی پیچیده یا مجموعه‌ای از اعداد را پردازش می‌کند، 24 ساعته روی آن مسأله کار می‌کند. با واگذار کردن مسأله به نیروهای برتر ذهنی، آرام گرفتن و به کاری دیگر مشغول شدن، ذهن برتر پاسخ لازم را درست زمانی که به آن احتیاج دارید، به شما می‌دهد.

5- بخوابید

قبل از خواب مسئله خود را مرور کنید و پاسخ آن را از ذهن ناخودآگاهتان بخواهید. به نظر می رسد این روش زمانی بهترین اثربخشی را دارد که دشواری یا مشکل مربوط به روز بعد باشد. با درخواست را ه‌حل، اغلب با پاسخ یا راه حلی عالی برای مسأله ای که باید تمام روز درگیر آن باشید، از خواب بیدار می‌شوید. شاید نیمه شب با پاسخ یا دیدگاهی از خواب بیدار شوید. شاید صبح از خواب برخیزید و جواب درست مانند پروانه‌ای روی شانه تان نشسته باشد.

6- روی کاغذ بیاورید

بهتر است همیشه دفترچه ای همراه داشته باشید تا همه این پاسخ ها، ایده ها و دیدگاه ها را در همان لحظه بنویسید و مانند اغلب مواقع فراموش نکنید . وقتی این نور سرنوشت ساز را دیدید، فورا آن را یادداشت کنید. اغلب یک ایده خوب باعث میشود از سال ها کار سخت بی نیاز شوید. شاید یک ایده خوب همه آن چیزی باشد که برای ثروتمند شدن نیاز دارید.

7- اقدام کنید

سرانجام این‌که، ایده‌تان هرچه هست، فوراً درباره اش اقدام کنید. تردید نکنید. معمولا ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسند " تاریخ انقضا " دارند. اگر فورا اقدام کنید، اتفاقات فوق العاده ای روی می‌دهد. اما اگر اقدام را بهچند ساعت یا چند روز دیگر موکول کنید، اغلب فرصت را از دست می‌دهید. نگذارید این اتفاق بیفتد.

حکایتی درباره حل مسأله

می‌گویند شخصی سر کلاس ریاضی خوابش برد. وقتی که زنگ را زدند بیدار شد، با عجله دو مسأله را که روی تخته سیاه نوشته بود یادداشت کرد و به خیال اینکه استاد آنها را به عنوان تکلیف منزل داده است به منزل برد و تمام آن روز و آن شب برای حل آن‌ها فکر کرد. هیچ یک را نتوانست حل کند، اما تمام آن هفته دست از کوشش بر نداشت. 

8

سرانجام یکی را حل کرد و به کلاس آورد. استاد به کلی مبهوت شد زیرا آن‌ها را به عنوان دو نمونه از مسائل غیرقابل حل ریاضی داده بود. اگر این دانشجو این موضوع را می‌دانست شاید آن‌را حل نمی‌کرد ولی چون به خود تلقین نکرده بود که مسأله غیرقابل حل است، فکر می‌کرد باید حتماً آن مسأله را حل کند و سرانجام راهی برای حل مسأله یافت. حل نشدن بیشتر مشکلات زندگی ما به افکار خودمان بر می‌گردد.

نوع مطلب :
برچسب ها : حل مسأله، فرآیند، توانایی،
لینک های مرتبط : مبانی حل مسأله، گام‌های حل مسأله، کتاب خلاقیت برایان تریسی،

شنبه 24 آذر 1397 06:10 ب.ظ
سلام و عرض ادب

بسیار عالی ، ممنون از مطالب علمی بسیار مفیدی که در وبلاگ قرار می دید موفق باشبد .
پنجشنبه 22 آذر 1397 03:32 ب.ظ
سلام سایت خیلی زیبایی دارید، اگه دوست داشته باشید، خوشحال میشیم تبادل لینک کنیم.
برای ثبت لینک خودتون میتونید به وب سایت ما به آدرس زیر مراجعه کنید، سایت کافه پزشکی با بازدید بیش از 40 هزار بازدید و ورودی بالا از موتور جستجوگر گوگل، تاثیر به سزایی در افزایش بازدید سایت و و بلاگ شما خواهد گذاشت.
--> تبادل لینک سه طرفه بر اساس معیارهای جدید گوگل، بهبود ورودی و رتبه سایت شما در گوگل <--
http://www.cafemed.ir/links
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر